چگونگی تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ خودرو

چگونگی تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ خودرو

صفحه کلاچ خودرو از جمله سیستم‌های فنی ضروری داخل ماشین محسوب می‌شود که بایستی بدانیم چه موقع آن را تعویض نماییم.

تعویض صفحه کلاچ خودرو تا حد بسیاری بستگی به مسافت طی شده و کارکرد خودرو دارد. برای نمونه پس از ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر رانندگی، صفحه کلاچ خودرو بایستی تعویض شود.

البته ناگفته نماند که این مقدار با توجه به حجم ترافیک و نوع رانندگی متفاوت است. یعنی اگر چنانچه در ترافیک شهری رانندگی کنید، این مقدار به ۳۰ تا ۴۰ هزار کیلومتر می‌رسد و بایستی پس از ۳۰ تا ۴۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو، صفحه کلاچ آن تعویض شود

چطور زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو را بدانیم؟

راهکارهای متفاوتی برای تشخیص نوع عملکرد صفحه کلاچ خودرو است. از جمله این نوع راهکارها آن است که خودرو متوقف شده باشد و دنده را روی ۲ بگذارید و گاز دهید.

اگر چنانچه خودرو به حرکت ادامه داد یعنی زمان آن رسیده که صفحه کلاچ تعویض شود اما اگر خودرو خاموش شد، یعنی نیازی به تعویض صفحه کلاچ نیست. از دیگر نشانه‌های تعویض صفحه کلاچ خودرو، ضعف ماشین در حرکت بر سربالایی‌ها است.

ضعف نیروی حرکت ماشین بر سر بالایی‌ها به معنای آن است که بایستی هر چه سریعتر برای تعویض صفحه کلاچ اقدام نمایید. از دیگر راهکارهای متداول در تشخیص تعویض صفحه کلاچ خودرو آن است که با سرعت ۲۰تا ۳۰ کیلومتر، دنده را روی ۴ گذاشته و بر پدال گاز تا انتها فشار آورید.

اگر چنانچه خودرو به سر و صدا افتاد و نیرویی برای شتاب نداشت، صفحه کلاچ سالم است اما اگر ناگهان خودرو شتاب گرفت و در حال حرکت پرش داشت، بدان معناست که صفحه کلاچ بایستی تعویض شود.

از دیگر راهکارهای تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو آن است که دنده یک و دنده عقب به سختی جا می‌افتد. اما اگر این مشکل برای تمامی دنده‌ها بود بدان معنی است که روغن گیربکس خودرو تمام شده است

نظرات ۱

  1. ناشناس گفت:

    سلام.خواستم بابت وبسایت
    خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *