نقش انواع ویتامین ها بر سلامت بدن

نقش انواع ویتامین ها بر سلامت بدن

نیازهای بدن به غذا و میوه به دلیل برخورداری از ویتامین ها خواهد بود. برای اینکه بتوانید از بدنی سالم و پر انرژی برخوردار شوید، باید روزانه مقدار لازمی از ویتامین ها و کالری را به بدن برسانید.

از این رو می توان گفت ویتامین ها نقش چشمگیر و موثری در سلامت بدن خواهند داشت.

نیازهای بدن به غذا و میوه به دلیل برخورداری از ویتامین ها خواهد بود. برای اینکه بتوانید از بدنی سالم و پر انرژی برخوردار شوید، باید روزانه مقدار لازمی از ویتامین ها و کالری را به بدن برسانید.

از این رو می توان گفت ویتامین ها نقش چشمگیر و موثری در سلامت بدن خواهند داشت. جذب برخی از ویتامین ها برای بدن لازم و ضروری می باشد. انواع گروه های مختلف ویتامین ها ، توسط مواد غذایی گوناگون و همچنین نور خورشید جذب بدن می شوند. اما چه ویتامین هایی برای عملکرد مناسب بدن مفید و موثر هستند ؟

خاصیت ویتامین ها

انواع ویتامین ها و تاثیرات آنها بر سلامت بدن :

• ویتامین C :

یکی از ویتامین ها مهم و ضروری برای سلامت بدن، ویتامین C می باشد. این ویتامین نقش چشمگیری در ساخت کلاژن برای بدن خواهد داشت.

همچنین مهمترین عملکرد این ویتامین ، تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد بود. از این رو افرادی که دچار سرماخوردگی می شوند، پیشنهاد استفاده از آب پرتقال و ویتامین C از سمت پزشکان برای آنها بسیار زیاد خواهد بود.

درد مفاصل ، عدم بهبود جراحات در بدن ، خونریزی لثه ها ، طول درمان زیاد برای برخی از بیماری های ساده و مواردی از این قبیل ، به دلیل کمبود ویتامین C در بدن پدیدار می شوند.

برای جلوگیری از این کمبودها افراد می توانند اقدام به استفاده از انواع میوه ها و مرکبات ، سبزیجات ، فلفل شیرین ، گوجه فرنگی ، طالبی ، توت فرنگی و مواردی از این قبیل نمایند.

• ویتامین A :

با توجه به مطالعاتی که بر روی این ویتامین صورت گرفته است، پژهشگران دریافتند که ویتامین A می تواند در افزایش طول عمر ، بهبود عملکرد دستگاه های عصبی در بدن ، افزایش مقاومت در بدن ( آنتی اکسیدان قوی ) ، مبارزه با رادیکالهای آزاد و جلوگیری از بروز برخی بیماری ها و همچنین تقویت بینایی بسیار موثر باشد.

ویتامین A نیز در محصولاتی مانند جگر سیاه ، سبزیجات رنگی مانند فلفل دلمه های رنگی ، هویج ، کدو حلوایی ، اسفناج و … موجود می باشد.

• ویتامین B :

یکی دیگر از ویتامین های بسیار مهم در سلامت بدن ، گروه ویتامین B خواهد بود. مصرف ویتامین B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، B7 ، B9 و B12 هر کدام برای بدن مزیت های فوق العاده ای را به همراه خواهند داشت. استفاده مواد غذایی و مکمل هایی که حاوی گروه ویتامین B هستند ، تاثیرات چشمگیری بر روی سلامت بدن خواهند داشت.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *