نرم افزار چیست؟

نرم افزار چیست؟

نرم افزار به معنای کلی آن، مجموعه ای از دستورالعمل ها یا برنامه هایی است که به کامپیوتر برای انجام کارهای خاص آموزش می دهد.

آن یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف برنامه های رایانه ای که روی رایانه های شخصی، تلفن های همراه، تبلت ها یا سایر دستگاه های هوشمند اجرا می شوند، استفاده می شود.

تعریف – نرم افزار به چه معنی است؟

نرم افزار به معنای کلی آن، مجموعه ای از دستورالعمل ها یا برنامه هایی است که به کامپیوتر برای انجام کارهای خاص آموزش می دهد.

این کلمه یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف برنامه های رایانه ای که روی رایانه های شخصی، تلفن های همراه، تبلت ها یا سایر دستگاه های هوشمند اجرا می شوند، استفاده می شود.

اغلب از نرم افزار برای توصیف کلیه جنبه های عملکردی رایانه ای استفاده می شود که به اجزای فیزیکی آن (سخت افزار) مراجعه نمی کند. اسکریپت ها، برنامه ها و مجموعه ای از دستورالعمل ها، همه اصطلاحاتی هستند که اغلب برای توصیف این برنامه استفاده می شوند.

همه چیزهایی که بر روی رایانه اجرا می شوند، از یک سیستم عامل تا یک ابزار تشخیصی، بازی ویدیویی یا برنامه را می توان به عنوان نرم افزار تعریف کرد.

این تئوری برای اولین بار توسط آلن تورینگ در سال ۱۹۳۵ در مقاله خود ارائه شده است. با این حال، این کلمه توسط جان توکی، ریاضیدان و آمارگر، در شماره ۱۹۵۸ ماهنامه ریاضی آمریکا که در آن وی در مورد برنامه های حسابگرهای الکترونیکی بحث کرده بود، ابداع شد.

چهار دسته نرم افزار

۱- برنامه نویسی

نوع برنامه نویسی، مجموعه ای از ابزارها برای کمک به توسعه دهندگان در نوشتن برنامه ها است. ابزارهای مختلف موجود کامپایلرها، پیوند دهنده ها، دیباگرها، مترجمان و ویرایشگرهای متن هستند.

۲- سیستم

نوع سیستمی آن به عنوان پایه ای برای برنامه کاربردی استفاده می شود. این گروه شامل درایور دستگاه ها، سیستم عامل ها (OS)، کامپایلرها، قالب های دیسک، ویرایشگرهای متن و برنامه های کاربردی است که به رایانه کمک می کند تا با کارآمد بیشتر کار کند.

همچنین وظیفه مدیریت اجزای سخت افزاری و ارائه توابع اساسی، غیر وظیفه اساسی را بر عهده دارد و معمولا به زبان برنامه نویسی C نوشته شده است.

۳- کاربردی

این برنامه برای انجام کارهای خاص در نظر گرفته شده است. نمونه هایی از آن شامل مجموعه های اداری، برنامه های بازی، سیستم های پایگاه داده و نرم افزارهای آموزشی است.

نرم افزار کاربردی می تواند یک برنامه واحد یا مجموعه ای از برنامه های کوچک باشد.

۴- مخرب (بدافزار)

برنامه های مخرب عمدا برای آسیب رساندن به رایانه ها و یا مختل ساختن برنامه های دیگر ساخته شده است. معمولا برای کاربرانی که سهوا بدافزارها را نصب می کنند، ناخوشایند است؛ زیرا این نوع برنامه معمولا مخفیانه عمل می کند.

نمونه هایی از بدافزارها عبارتند از:

• جاسوسی
• ویروس های رایانه ای
• اسب تروجان
• کرم ها
• نرم افزارهای تبلیغاتی

نرم افزار

به طور خلاصه، بدون نرم افزار، رایانه هیچ عملکردی را انجام نخواهد داد و به سادگی یک دستگاه بی فایده خواهد بود. انواع مختلف آن نیز در روابط متقابل مستقیم وجود دارد.

به عنوان مثال، نوع کاربردی آن مانند یک برنامه پردازش کلمه نمی تواند کار کند؛ مگر اینکه یک سیستم عامل آن را اجرا کند و سیستم عامل را نمی توان توسعه داد، مگر اینکه در وهله اول از یک نرم افزار برنامه نویسی استفاده شود.

این برنامه قبل از کارکردن باید نصب شود، معمولا با کپی کردن آن در رایانه یا درایو تلفن هوشمند از یک پشتیبانی فیزیکی (سی دی، دی وی دی ، فلاپی دیسک و غیره) یا با بارگیری آن از طریق اینترنت.

هنگامی که کاربر رایانه ای دیگر نوعی از این برنامه را نمی خواهد، می توان با حذف آن به طور دائمی از بین برد (اگرچه ممکن است برخی از برنامه های مخرب نیاز به حذف انواع دیگر مانند آنتی ویروس داشته باشند).
این برنامه را می توان به صورت آنلاین یا مغازه ها خریداری کرد یا به صورت رایگان ارائه داد. نسخه های آزمایشی یا اشتراک گذاری به کاربران امکان می دهد، آن را به صورت رایگان برای تعداد محدودی از استفاده یا مدت مشخص آزمایش کنند، پس از آن می توانند خرید آن را انتخاب کنند.

در عوض، نرم افزارهای منبع باز می توانند بدون پرداخت هرگونه هزینه ای مورد استفاده قرار گیرند – دومی حتی کد منبع را نیز برای تهیه برنامه تهیه می کند تا هر کسی بتواند آن را اصلاح یا بهبود بخشد.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *