نرم افزارهای مخرب چیست؟

نرم افزارهای مخرب چیست؟

نرم افزارهای مخرب به هر برنامه مخربی که باعث آسیب به سیستم یا شبکه رایانه ای شود، اشاره دارد.

نرم افزارهای مخرب به یک ویروس، کرم، تروجان، نرم افزارهای جاسوسی، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا rootkits به یک رایانه یا شبکه حمله می کنند.

مأموریت آنها اغلب در انجام کارهای غیرقانونی مانند سرقت داده های محافظت شده، حذف اسناد محرمانه یا اضافه کردن نرم افزار بدون رضایت کاربر هدف قرار می گیرد.

نرم افزارهای مخرب به هر برنامه مخربی که باعث آسیب به سیستم یا شبکه رایانه ای شود، اشاره دارد. نرم افزارهای مخرب به یک ویروس، کرم، تروجان، نرم افزارهای جاسوسی، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا rootkits به یک رایانه یا شبکه حمله می کنند.

مأموریت آنها اغلب در انجام کارهای غیرقانونی مانند سرقت داده های محافظت شده، حذف اسناد محرمانه یا اضافه کردن نرم افزار بدون رضایت کاربر هدف قرار می گیرد.

انواع مختلف نرم افزارهای مخرب

ویروس کامپیوتری

ویروس رایانه ای یکی از نرم افزارهای مخرب است که خود را با همان پرونده ها و برنامه ها متصل می کند. این برنامه قادر است هنگام فعال سازی برنامه / پرونده میزبان، مخفیانه اجرا شود. انواع مختلف ویروس رایانه عبارتند از: ویروس حافظه-رزیدنت، ویروس برنامه فایل، ویروس بوت سکتور، ویروس مخفی، ویروس ماکرو و ویروس ایمیل.

کرم ها

کرم نوع دیگری از نرم افزارهای مخرب است که شبیه به ویروس رایانه ای یک برنامه خود تکراری است؛ اما در مورد کرم ها، به طور خودکار اجرا می شود. کرم ها از طریق شبکه پخش می شوند و قادرند طی یک دوره کوتاه حمله سخت و مخرب را انجام دهند.

اسب های تروجان

بر خلاف ویروس رایانه ای یا کرم – اسب تروجان یک برنامه غیرتکراری است که به نظر قانونی می رسد. پس از به دست آوردن اعتماد، مخفیانه هنگام اعدام فعالیتهای مخرب و غیرقانونی انجام می دهد. هکرها از اسب های تروجان برای سرقت اطلاعات رمز عبور کاربر، از بین بردن داده ها یا برنامه های روی دیسک سخت استفاده می کنند. تشخیص این نرم افزار مخرب سخت است!

جاسوس افزار / Adware

نرم افزار مخرب Spyware مخفیانه اطلاعات مربوط به کاربر را ضبط کرده و آن را به اشخاص ثالث ارسال می کند. اطلاعات جمع آوری شده ممکن است پرونده های دسترسی به رایانه، فعالیت های آنلاین کاربر یا حتی ضربه زدن به کلیدهای کاربر را پوشش دهد.

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم به عنوان نام، آگهی های تبلیغاتی را هنگام اجرای برنامه نمایش می دهد. نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم همچنین می تواند مانند جاسوس افزارها کار کند، برای جمع آوری اطلاعات محرمانه مستقر است. اساساً برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات از رایانه یک قربانی.

روتکیت

روتکیت باعث می شود عملکرد منظم سیستم عامل در رایانه به صورت مخفیانه تغییر یابد. این تغییر به هکر کمک می کند تا کنترل کامل سیستم را داشته باشد و هکر به عنوان سرپرست سیستم روی سیستم قربانی عمل می کند. تقریباً تمام روتک ها برای مخفی کردن وجودشان طراحی شده اند.

تاریخچه نرم افزارهای مخرب

حتی قبل از گسترش اینترنت، نرم افزار مخرب (ویروس) بر روی رایانه های شخصی با بخش های قابل اجرا از دیسک های فلاپی آلوده شده بودند.

در ابتدا ویروس های رایانه ای برای دستگاه های Apple II و Macintosh نوشتند. پس از گسترده شدن رایانه IBM PC و MS-DOS، آنها نیز به روشی مشابه مورد هدف قرار گرفتند.
اولین کرم ها در سیستم های چند وظیفه یونیکس سرچشمه گرفته اند، آنها همچن

ین اولین برنامه های عفونی ناشی از شبکه بودند. سیستم های SunOS و VAX BSD توسط اولین کرم مشهور زمان موسوم به اینترنت کرم اینترنت ۱۹۸۸ آلوده شده اند. از زمان ظهور پلت فرم مایکروسافت ویندوز در دهه ۱۹۹۰، کدهای عفونی به زبان کلان مایکروسافت ورد و مشابه نوشته شده است.

روشهای محافظت در برابر نرم افزارهای مخرب

به طور قطع نرم افزارهای مخرب یک تهدید امنیتی برای کاربران و افراد شرکت ها محسوب می شود، از این رو شناسایی و مبارزه با بدافزارها در بسیاری از بنگاه ها در دستور کار قرار دارد.

از زمان شکوفایی فرهنگ BYOD، Endpoint Security و Endpoint Protection در بسیاری از سالن های کنفرانس فناوری اطلاعات تبدیل به مباحثه شده اند. بسیاری از شرکت های بزرگ امروز سعی در پیاده سازی بهترین نرم افزار Endpoint Security یا Endpoint Protection برای جلوگیری از خطرات دارند.

به یاد داشته باشید، اگر این یک سیستم فردی است، باید که آنتی ویروس نصب کنید و اگر قبلاً آن را نصب کردید، مشاهده کنید که در فواصل منظم به روز می شود. این رویکرد به شما کمک می کند تا در جریان شکست های جدید ایمن باشید. آنتی ویروس رایگان Comodo، Endpoint Security، Solutions Protection Endpoint بهترین گزینه برای تشخیص و مبارزه با نرم افزارهای مخرب است.

نظرات ۲

  1. ناشناس گفت:

    اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

    1. حمید گفت:

      کدوم لینک ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *