قابلیت های فناوری لپ تاپ چیست؟

قابلیت های فناوری لپ تاپ چیست؟

لپ تاپ یک رایانه شخصی قابل حمل است که توسط یک باتری یا یک سیم برق به یک پریز برق متصل است که برای شارژ باتری نیز استفاده می شود. لپ تاپ ها دارای صفحه کلید متصل و صفحه لمسی، ترک بال یا جوی استیک ایزومتریک هستند که برای پیمایش استفاده می شوند.

فناوری لپ تاپ یک رایانه شخصی قابل حمل است که توسط یک باتری یا یک سیم برق به یک پریز برق متصل است که برای شارژ باتری نیز استفاده می شود. لپ تاپ ها دارای صفحه کلید متصل و صفحه لمسی، ترک بال یا جوی استیک ایزومتریک هستند که برای پیمایش استفاده می شوند. همچنین یک لپ تاپ دارای صفحه نمایش نازک است که به هم وصل شده است و می توان آن را برای حمل و نقل، تا کرد.

اندازه و قابلیت حمل لپ تاپ

لپ تاپ از رایانه رومیزی کوچکتر است، عموما کمتر از سه اینچ ضخامت دارد و وزن آن نسبت به رایانه های رومیزی معمولا کمتر از پنج پوند است. اندازه لپ تاپ حمل و نقل در کیف های دستی، کوله پشتی و کیف های دیگر را راحت می کند. استفاده از فناوری لپ تاپ راحت است، به طوری که می توان در حال استراحت و نشستن و بدون نیاز به میز یا سطح دیگر آن را بر روی پا قرار داد. از لپ تاپ ها ممکن است به عنوان رایانه های نوت بوک نیز یاد شود؛ اگر چه یک کامپیوتر نوت بوک معمولا رایانه ای را توصیف می کند که از رایانه های سنتی کوچکتر و سبک تر است.

لپ تاپ هایی که در محل کار استفاده می شوند

فناوری لپ تاپ را می توان در یک میز استفاده کرد و با اتصال به یک مانیتور، صفحه کلید و ماوس جداگانه از آنها به عنوان رایانه رومیزی استفاده کرد. ایستگاه های داکینگ، دستگاه هایی هستند که به بعضی از لپ تاپ اجازه می دهند تا به راحتی به لوازم جانبی مانند مانیتور و صفحه کلید در یک دفتر متصل شوند و سپس برای استفاده و حمل و نقل آسان موبایل “قفل را باز کنند”.

لپ تاپ و لوازم جانبی

فناوری لپ تاپ ها دارای پورت ها و رابط های دیگر شبیه به رایانه های رومیزی مانند پورت های USB ، کارت های رابط شبکه، بلندگوهای صوتی، درایوهای رسانه دیجیتال و اسلات های کارت حافظه (مانند خواننده های کارت SD) هستند که اغلب توسط سازنده در لپ تاپ تعبیه می شود. لوازم جانبی اضافی ممکن است از طریق اسلات های بسط موجود، از طریق USB یا پورت های سریال یا از طریق اتصال بلوتوث به لپ تاپ متصل شوند.

اتصال لپ تاپ ها به شبکه ها

لپ تاپ ها چندین روش برای اتصال به شبکه ها دارند. اتصال بی سیم یا WiFi متداول ترین وسیله اتصال لپ تاپ است. همچنین فناوری لپ تاپ ممکن است دارای درگاه اترنت باشند که به کامپیوتر اجازه می دهد از طریق کابل اترنت به یک شبکه محلی (LAN) وصل شود.

اتصال بلوتوث وسیله دیگری برای برقراری ارتباط رایانه با دستگاه ها یا رایانه های دیگر است. به عنوان مثال، ماوس یا صفحه کلید بلوتوث را به صورت بی سیم به یک لپ تاپ متصل می شود. یک لپ تاپ همچنین می تواند از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند متصل شود (این ارتباط ممکن است از طریق پورت USB و کابل نیز برقرار شود) برای دسترسی به اینترنت از طریق شبکه تلفن همراه تلفن که از آن به عنوان “اتصال” نام برده می شود.

سایر رایانه های سبک لپ تاپ

با پیشرفت تکنولوژی، اندازه رایانه های قابل حمل کوچکتر شده است. رایانه های قابل حمل تبدیل به فناوری لپ تاپ شدند و فناوری لپ تاپ به رایانه های نوت بوکی معروف شده اند.

رایانه های Ultraportable یا Subnotebook می توانند رایانه های کوچکتر و سبک تری نسبت به نوت بوک ها باشند. اگر چه این اسم ها معمولا برچسب های سازنده ای هستند که متفاوت هستند و هیچ مشخصات خاص و کاملا قابل قبولی ندارند که به طور رسمی این دسته ها را تعریف کنند.

نوت بوک ها در سال ۲۰۰۸ در بازار ظاهر شدند. آنها کوچک و سبک هستند و در طول روزهای تولد آنها نسبت به لپ تاپ ها ارزان تر بودند. با این حال، قیمت لپ تاپ ها کاهش یافته است و نوت بوک ها به طور کلی محو شده اند تا جایگزین تبلت ها مانند Apple iPad و Microsoft Surface شوند.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *