سلامت روان و ارتباط آن با انسان راضی

سلامت روان و ارتباط آن با انسان راضی

جایگزینی حس خوب با حس بد سبب می‌شود که فرد بتواند به تدریج سلامت روان خود را به دست آورده و آن را تقویت نماید. به عبارتی مهمترین پارامتر در بهتر شدن حال فرد، مثبت اندیشی است.

به محض اینکه احساس خشم، دشمنی، عیب جویی و تند مزاجی کردید، با تکرار عبارات آرامش بخش این احساسات را با حس‌هایی مانند همدردی، مهربانی و … جایگزین کنید. عباراتی مانند آرام باش، امیدوار باش یا مهربان باش از جمله عبارات آرامش بخشی هستند که سلامت روان فرد را بهبود می‌بخشند.

علاوه بر مثبت اندیشی و تقویت حال خوب، پارامترهای کلیدی دیگری نیز در بهبود و تقویت سلامت روان ما نقش دارند که در ادامه به شرح مختصری درباره هر یک از آنها می‌پردازیم.

سلامت روان

به موسیقی گوش دهید
موسیقی درمانی و شنیدن موسیقی بی‌کلام در جایی خلوت و دنج می تواند تاثیر بسزایی در تخلیه ذهن ما و سلامت روان ما داشته باشد. سعی کنید در اتاقی ساکت بنشینید و به موسیقی آرام و بی‌کلام گوش دهید. خاصیت موسیقی بی‌کلام در آن است که شما را به یاد خاطرات تلخ و غمگین نمی‌اندازد و تنها می‌توانید با شنیدن موسیقی به تصورات خوشایند بیندیشید

زندگی خود را ساده کنید
به طور موقت کارها، وظایف و مسئولیت‌هایی را که در اولویت چندانی قرار ندارند و تنها وقت شما را می‌گیرند، از فهرست مسئولیت‌های خود خط بزنید. با ساده‌تر کردن زندگی و دوری از برخی دغدغه‌های فکری می‌توانید سلامت روان خود را بهبود بخشید و بهتر تصمیم گیری کنید.

استقبال از شب با سوال‌های انرژی بخش
در پایان هر روز از خود بپرسید که بهره من از امروز چه بوده است؟ چه کارهای مفیدی انجام داده‌ام؟ تا چه اندازه به هدفم نزدیک‌تر شده‌ام؟چقدر به دانش و توانایی‌هایم افزودم؟ با پرسیدن از خود می‌توانیم به آرامش درون، رضایت از خود و حال خوب دسترسی بهتری داشته باشیم و بر سلامت روان خود کار کنیم. علاوه بر آن پرسیدن چنین سوال‌هایی باعث می‌شود که کمتر خود را مورد انتقاد قرار دهیم و یا سرزنش کنیم

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *