دلایل ضعف صنعت گردشگری در ایران

دلایل ضعف صنعت گردشگری در ایران

برای اینکه بتوان سفرهای لذت بخش و آرامی به نقاط مختلف ایران داشت، بایستی شرایط و موقعیت آن منطقه و یا ناحیه گردشگری را نیز مورد بررسی قرار داد.

در اغلب نواحی ایران که دارای طبیعت حاصلخیز و دست نخورده‌ای است، با کمبود امکانات نبود تسهیلات و زیرساخت‌های ضروری روبرو هستیم که سبب افت آمار گردشگران به این مناطق می‌شود.

اگر چنانچه در صدد رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران باشیم، بایستی بر مزایای این صنعت و نقش آن در احیای مناطق شهری و روستایی آگاه باشیم. از جمله ضعف‌های صنعت گردشگری در ایران می‌توان به عدم سرمایه گذاری‌های طولانی مدت، عدم رسیدگی و بازسازی آثار باستانی، بی توجهی به صنایع دستی منطقه و در پی آن عدم تبادلات فرهنگی اشاره کرد.

گردشگری در ایران
صنعت گردشگری در ایران

به مراتب اگر امکانات و اختیارات قابل توجه برای جذب گردشگران نباشد، در جذب گردشگران خارجی نیز موفق عمل نخواهیم کرد.

دلایل ضعف صنعت گردشگری در ایران عبارتند از :
عدم سرمایه گذاری‌های طولانی مدت
عدم رسیدگی و بازسازی آثار باستانی
بی‌توجهی به صنایع دستی منطقه
عدم تبادلات فرهنگی
عدم تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری

راهکارهای توسعه صنعت گردشگری ایران
بهره‌مندی از منابع مالی و بودجه مختص به رشد صنعت گردشگری سبب ایجاد امکانات ضروری برای نواحی مختلف گردشگری شده و معمولا با توجه به آنکه گردشگر بداند از اقامتگاه، وسیله نقلیه مناسب، خوراک، مواد غذایی، سیستم بهداشتی، سیستم ارتباطات مناسب و نظایر این موارد بهره‌مند می‌شود، به جاذبه‌های دیدنی و گردشگری منطقه نیز جذب می‌شود.

از سوی دیگر بسیاری از اماکن فرهنگی و آثار باستانی که با گذشت زمان مورد ویرانی و تخریب قرار گرفته‌اند، بایستی مورد مرمت و بازسازی قرار گیرند که مستلزم صرف هزینه است. توجه به صنایع دستی منطقه، سبب رونق و چرخش بازار اقتصادی آن نواحی می‌شود.

توریست‌ها و گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند با خرید سوغات، صنایع دستی، آثار هنری نه تنها به اقتصاد منطقه کمک قابل توجهی نمایند، بلکه از این طریق می توانند معرف جاذبه‌های دیدنی منطقه به دیگران نیز شوند. همچنین تبلیغات از طریق رسانه‌های رسمی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری بسیار حائز اهمیت است که از این طریق می‌توانند مناطق دیدنی مختلف را همراه با ویژگی‌های آن به سایر علاقمندان انتقال و معرفی کنند

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *