تاثیر مصرف سبزیجات بر سلامت بدن

تاثیر مصرف سبزیجات بر سلامت بدن

یکی از عناصر دریافتی بسیار مهم از برخی مواد غذایی آنتی اکسیدان ها می باشند.

بدن برای مقابله با برخی از میکروب ها و بیماری ها ، نیاز شدیدی به آنتی اکسیدان ها خواهد داشت. برای ارتقا سطح سلامت در بدن مصرف میوه و سبزیجات بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

مصرف مواد غذایی ناسالم می تواند سالانه بسیاری از افراد را دچار بیماری های مزمن و خاص نماید. سبزیجات می توانند در تامین سلامتی نقش چشمگیری داشته باشند.

چرا باید برای دستیابی به سلامتی سبزیجات مصرف کنیم :

• برخورداری از فیبر مناسب :

سبزیجات دارای میزان بسیار بالایی از فیبر خواهند بود. مصرف سبزیجات ارگانیک و سالم می تواند فیبر مناسبی را برای بدن به همراه داشته باشد. کلسترول بد در خون می تواند سبب بروز برخی از بیماری های بسیار خطرناک و آسیب رسان گردد. فیبر مناسب می تواند در کاهش میزان کلسترول بد در خون نقش چشمگیر و موثری داشته باشد. فیبرها عملکرد مناسب و ایده آل در دستگاه گوارش را به همراه خواهند داشت.

همچنین فیبر مناسب در کاهش وزن نیز بسیار موثر خواهد بود. جلوگیری از بروز و یا کنترل دیابت نیز ، یکی دیگر از مزایای مصرف فیبر خواهد بود.

• برخورداری از پتاسیم :

از جمله مواد معدنی موجود در سبزیجات ، پتاسیم می باشد. پتاسیم می تواند در کنترل فشار خون بسیار موثر باشد. مصرف پتاسیم موجب کاهش حملات قلبی می گردد. اما مصرف بیش از اندازه ی پتاسیم نیز در برخی از مواقع برای بدن نامناسب خواهد بود. سبزیجات تازه همواره سرشار از پتاسیم هستند.

• برخورداری از ویتامینC :

بدن برای رشد و ترمیم بافت ها و سلولهای آسیب دیده نیاز به آنتی اکسیدان مناسب دارد. برخی از ویتامین ها ، مانند ویتامینC یکی از آنتی اکسیدان های اصلی برای بدن به شمار می روند.

از جمله خصوصیات این ویتامین برای سلامت بدن می توان به جذب آهن مناسب ، ترمیم بافت های زخمی یا بریده شده ، سلامت دهان و دندان اشاره نمود.

تاثیر مصرف سبزیجات بر سلامت بدن

انواع سبزیجات مفید برای سلامت بدن :

اغلب سبزیجات با برخورداری از انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای تامین سلامت بدن بسیار مفید و مناسب خواهند بود. اما برخی از آنها نقش پر رنگ تری نسبت به بقیه خواهند داشت. از جمله این سبزیجات می توان به سبزیجات برگ دار مانند : اسفناج ، کاهو ، کرفس ، ریحان ، جعفری و … اشاره نمود.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *