تاثیرات خواب مناسب بر روی سلامتی بدن

تاثیرات خواب مناسب بر روی سلامتی بدن

برخی نیز به دلایلی مانند بیماری ، ذهنیات درهم ، برخورداری از نوزاد و … از ساعات کمی خواب در شبانه روز بهره مند می شوند. خواب مناسب می تواند فواید بیشماری را در بر داشته باشد. در نظر گرفتن زمان مناسب برای خواب و استراحت کافی ، نقش چشمگیری بر سلامت افراد داشته است.

مشکلات اپیدمی خواب امروزه دامن گیر بسیاری از اقشار مختلف سنی گشته است. برخی از افراد به دلیل مشکلات شغلی از خواب کمتری برخوردار می شوند.

برخی نیز به دلایلی مانند بیماری ، ذهنیات درهم ، برخورداری از نوزاد و … از ساعات کمی خواب در شبانه روز بهره مند می شوند. خواب مناسب می تواند فواید بیشماری را در بر داشته باشد.

در نظر گرفتن زمان مناسب برای خواب و استراحت کافی ، نقش چشمگیری بر سلامت افراد داشته است. کمبود خواب می تواند مشکلات بیشماری را برای تندرستی افراد به همراه داشته باشد. همچنین خواب زیاد نیز می تواند تاثیرات مخربی بر روی سلامت افراد داشته باشد. با برخورداری از خواب کافی می توانید بدنی سالم و تندرست داشته باشید.

فواید خواب مناسب بر سلامتی افراد :

• نشاط و تندرستی :

احساس خواب آلودگی می تواند سبب ایجاد کسالت در افراد گردد. عملکرد مغز در زمان کم خوابی بسیار ضعیف و در برخی از مواقع ناتوان خواهد بود.

استرس بیشتر در زمانی که خواب نامناسبی دارید ، از به وجود آمدن حس شادابی و نشاط در شما جلوگیری می کند. وقتی که خواب مناسبی را تجربه کرده باشید، بدنی شاد و سرحال خواهید داشت. با برخورداری از بدنی پرنشاط و سلامت می توانید به راحتی بر مشکلات پیروز شده و مشکلات را به بهترین روش حل کنید.

• تمرکز بالا :

مغز به راحتی در برابر بی خوابی تسلیم شده و قابلیت کنترل خود را از دست خواهد داد. بسیاری از تصمیمات اشتباه و عملکردهای نامناسب افراد در زمان کم خوابی صورت می پذیرد. همانطور که در برخی از سوانح رانندگی شاهد هستیم، بی خوابی می تواند تمرکز و دقت بالای مغز را از بین برده و سبب ایجاد اتفاقات ناخوشایند برای بدن گردد.

• کنترل وزن :

یکی دیگر از مزایای خواب مناسب ، کنترل وزن و جلوگیری از کاهش یا افزایش آن خواهد بود. کنترل وزن در تامین بدنی سلامت نقش چشمگیر و موثری خواهد داشت.

خواب ناکافی ، پرخوری را نیز به همراه دارد. برخی از افراد برای جلوگیری از خوابیدن ، اقدام به خوردن مواد غذایی می کنند. همین مورد سبب افزایش وزن و چاقی در افراد می شود.

• برخورداری از پوست شاداب :

زمانی که بدن از کم خوابی رنج می برد ، اقدام به ترشح کورتیزول می نماید. این هورمون استرس زا می تواند سلامت بدن را تحت تاثیر قرار داده و سبب برخی از عارضه های پوستی گردد.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *