تاثیرات بهداشت روانی بر سلامت افراد جامعه

تاثیرات بهداشت روانی بر سلامت افراد جامعه

در تعریف سلامت برای بدن نه تنها به سالم بودن جسم اشاره می شود ، بلکه سالم بودن روح نیز اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

تامین غذای روح می تواند در شادابی و نشاط افراد تاثیرات بی نظیری داشته و سبب جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری ها مانند افسردگی و غیره گردد.

ناراحتی های روحی ، تاثیرات مستقیمی بر روی سیستم عصبی بدن داشته و اختلالات قابل توجهی را ایجاد خواهد نمود. برای برخورداری از روحیه ای سالم و قدرتمند ، توجه به برخی از امور بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار در سلامت روحی افراد :

• اختلالات ذهنی :

در برخی از مواقع مشکلات ذهنی می تواند باعث بروز سیگنالهای منفی و در نتیجه ایجاد رفتارهای مخرب در افراد گردد. این اختلالات ممکن است احساسی و یا به دلیل بروز برخی از اتفاقات ناخوشایند در زندگی افراد پدیدار شوند. با پیشرفت علوم در زمینه ی پزشکی شاهد راهکارهای منحصر بفرد و تاثیرگذاری برای رفع این اختلالات خواهیم بود.

• مشکلات اقتصادی :

در برخی از موارد شاهد سکته های عجیب افراد هستیم . واکنش سیستم های عصبی بر روی بدن به اندازه ای تاثیرگذار می باشند که گاها با وارد شدن شک های عظیم، شاهد اتفاقات عجیب و مخربی خواهیم بود. این مشکلات اغلب در قشرهایی از مردم که از مشکلات اقتصادی رنج می برند ، پدیدار می شود. همچنین مشکلاتی مانند آلودگی هوا ، ترافیک ، بیکاری ، تورم و … می توانند تاثیرات بسزایی در روحیه و روان افراد داشته باشند. بسیاری از ناامنی های شغلی نیز سلامت افراد را به خطر می اندازد.

• استرس :

افرادی که از استرس رنج می برند، اغلب دچار بیماری هایی مانند ام اس ، افسردگی های شدید ، خودکشی ، خشم و … می شوند. کنترل هیجانات می تواند در کاهش استرس تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد.

افراد می توانند برای برخورداری از سلامت کامل و دوری از استرس و هیجانات مخرب ، علاوه بر استفاده دمنوش های آرامش بخش ، ورزش های مناسبی را نیز انجام دهند. ورزش هایی که در این زمینه، استفاده از آنها بسیار پیشنهاد می شود، ورزشهایی مانند یوگا و مدیتیشن خواهد بود.

بهداشت روانی می تواند در کنترل استرس و دوری از آن بسیار موثر واقع گردد. مراجعه به پزشکان حاذق در این زمینه بسیار مفید و قابل توجه خواهد بود.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *