اهمیت سلامت و بهداشت

اهمیت سلامت و بهداشت

سلامت و بهداشت رکن جدایی ناپذیر از زندگی انسان است. توجه به یک سری از پارامترهای ضروری سبب می‌شود که فرد از هرگونه بیماری محفوظ بماند.

در نتیجه رعایت یکسری نکات بهداشتی و توصیه‌های پزشکی ارتباط مستقیم با سلامت فرد خواهد داشت. چکاپ و آزمایش‌های سالیانه، رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مراجعه به پزشکان متخصص سلامت فرد را تا حد بسیار زیادی تضمین می‌کند.

شرکت در فعالیت‌های آموزشی مرتبط با سلامت و بهداشت نیز از دیگر راهکارهایی است که می‌توان مورد توجه قرار داد.

از سوی دیگر اغلب افراد سلامت را صرفا در سلامت فیزیکی و جسمی خلاصه می‌کنند در حالی که سلامت و بهداشت ذهنی از دیگر جنبه‌های شخص است که به مسائل روانشناسی مرتبط می‌شود.

برای نمونه هیچ کشوری از مرگ ناشی از خشونت در امان نیست. آمار مرگ و میر ناشی از خشونت، در دسترس ترین آمار خشونت است که اغلب به صورت موارد خودکشی یا قتل مطرح می‌شود. بدین ترتیب سلامت و بهداشت روان از جمله عوامل موثر در چگونه زیستن افراد است.

پارامترهای ضروری در سلامت و بهداشت عبارتند از :

مراجعه به پزشکان متخصص
همانطور که از قبل به آن اشاره شد، انجام آزمایش‌های سالانه از جمله موارد حائز اهمیت در حفظ تندرستی است. با توجه به آزمایشات ضروری نه تنها می‌توان به چگونگی کارکرد سیستم بدن خود آگاه شد، بلکه دیگر می‌دانیم چه بخوریم و یا چه نخوریم.

خواب کافی
خواب کافی شبانه به مدت ۸ ساعت از دیگر نکاتی است که برای حفظ سلامت و بهداشت فردی خود بایستی مورد توجه قرار دهیم. اگر چنانچه خواب کافی نداشته باشید، طبیعتا نمی‌توانید روز خوبی را همراه با سلامتی و شادمانی آغاز کنید.

ورزش منظم
ورزش منسجم به صورت روزانه موجب حفظ سلامت و بهداشت فردی می‌شود. بنابراین ساعاتی در روز را صرف ورزش روزانه کنید.

معاشرت کنید
برای حفظ روحیه و سلامت روان خود با دوستان و خویشاوندان خود معاشرت داشته باشید. معاشرت کردن با دیگران یکی از نشانه‌های مهم در سلامت روان افراد است.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *