اهمیت استفاده از روغن ترمز با کیفیت

اهمیت استفاده از روغن ترمز با کیفیت

روغن ترمز از جمله مایعات حائز اهمیت در سیستم فنی خودرو است. در واقع کارایی روغن ترمز بدین صورت است که سبب ایجاد ترمز و کاهش سرعت خودرو می‌شود.

سیستم ترمز خودرو کمی پیچیده است و اگر چنانچه با سرعتی در حدود ۷۰ کیلومتر در جاده در حرکت باشید، تنها با فشار بر پدال ترمز، عمل ترمز انجام نمی‌شود و این سیستم مستلزم وجود مایعی مانند روغن ترمز است که باعث کاهش خودرو حتی در بالاترین سرعت ها می‌شود.

به عبارتی روغن ترمز به عنوان یک واسطه میان سیستم قطعات ترمز و پدال عمل می‌کند. در نتیجه استفاده از روغن ترمز باکیفیت از جمله پارامترهای ضروری برای سیستم فنی اتومبیل است

ویژگی‌های روغن ترمز با کیفیت

از جمله ویژگی‌های روغن ترمز با کیفیت می‌توان به مواردی مانند عدم تراکم پذیر بودن، بالا بودن نقطه جوش و پایداری در برابر ایجاد حباب اشاره کرد. اگر چنانچه حباب در روغن ترمز به وجود آید، خطرات بسیاری را در هنگام ترمز گیری به وجود می‌آورد که جبران ناپذیر است

تعویض روغن ترمز

از آنجایی که روغن ترمز دارای عمر طولانی است، به ندرت رانندگان روغن ترمز خودروی خود را تعویض می‌کنند اما در معاینات فنی سالانه، بررسی روغن ترمز خودرو حائز اهمیت است.

علاوه بر آن فروشندگانی که درصدد فروش اتومبیل خود هستند، روغن ترمز خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم تعویض می‌نمایند. اکثر شرکت‌های خودروسازی، تعویض روغن ترمز را هر دو سال یکبار ضروری می‌دانند.

گفتنی است که کارایی روغن ترمز را نمی‌توان بر اساس حجم آن در مخزن روغن سنجید و در واقع با چک کردن روغن ترمز نمی‌توان زمان تعویض آن را معین کرد.

به دلیل آنکه روغن اگر چنانچه در مجاورت آب و رطوبت قرار بگیرد، سبب پایین آمدن نقطه جوش آن شده و در کوتاه ‌ترین زمان ممکن روغن فاسد می‌شود، بدون انکه از حجم آن کم شده باشد. در نتیجه بهتر آن است که بررسی سیستم فنی اتومبیل خود را به دست کارشناسان مرتبط بسپارید

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *