ارتباط گردشگری سلامت و طبیعت درمانی

ارتباط گردشگری سلامت و طبیعت درمانی

سفر کردن به قصد درمان انواع عارضه‌های روحی، جسمی، انواع ناتوانی‌ها، مشکلات تنفسی، بیماری های خاص، روماتیسم و سایر بیماری‌ها را گردشگری سلامت می گویند.

بهره‌مندی از منابع طبیعی مانند چشمه‌های آب گرم، دریاچه های نمک، حمام آفتاب، دریاها، آب و هوای تمیز همگی از جمله شرایط گردشگری سلامت به شمار می‌روند که در مجموعه ای به نام طبیعت درمانی خلاصه می‌شود.

اینگونه منابع طبیعی به وفور در سراسر کشور قابل مشاهده است. از جمله چشمه‌های آب گرم و معدنی که خاصیت درمان پذیری بسیاری برای گردشگران دارد

فواید طبیعت درمانی در گردشگری سلامت

طبیعت درمانی، بوم گردی، سفر به مناطق طبیعی می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های مرتبط با سیستم اعصاب و روان، بیماری‌های مرتبط با سیستم قلبی و عروقی، سرطان، ام اس، آرتروز، بیماری‌های تنفسی، آلرژی و سایر بیماری‌های دیگر موثر واقع شود.

بدین ترتیب اغلب افراد از گردشگری سلامت در پوشش طبیعت درمانی استقبال می‌کنند. طبیعت درمانی از جمله مهمترین خاصیت سفر کردن برای تمامی مردمان جهان به شمار می‌آید. به طور کلی تمامی کشورها دارای پتانسیل طبیعت درمانی هستند.

ایران نیز یکی از کشورهایی است که با وجود طبیعت حاصلخیزی که دارد، در این حوزه بسیار موثر عمل کرده است. منتهای مراتب به دلیل عدم اطلاع رسانی، اغلب مناطقی که در طبیعت درمانی موثر است و جزء گردشگری سلامت محسوب می‌شوند، ناشناخته مانده است

گردشگری سلامت در ایران

از جمله جاذبه‌های گردشگری در ایران با خاصیت طبیعت درمانی، چشمه های آب گرم و معدنی است که برای معالجه بیماری‌هایی مانند آرتروز، بیماری‌های روحی، بیماری های تنفسی، آلرژی بسیار مناسب است.

از سوی دیگر علاوه بر چشمه‌های آب گرم، جنگل‌ها و مراتع بسیاری در شمال کشور وجود دارد که در زیر مجموعه گردشگری سلامت محسوب شده و خاصیت طبیعت درمانی را نیز با خود به همراه دارد.

تبلیغات، ساخت امکانات رفاهی، جذب گردشگر به مناطق این چنینی از جمله راهکارهای اصولی برای معرفی اینگونه مناطق است

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *